Teplovodní krb Hájov

hajov_krb

Hájov

Ustavená teplovodní krbová vložka
Ustavená teplovodní krbová vložka

Na hranici okresu Nový Jičín nedaleko odbočky na obec Hukvaldy leží Hájov. Ten vznikl na konci 18. století a žije v něm necelá pětistovka obyvatel. Nabízí klidné bydlení nedaleko hlavního tahu mezi Frýdkem-Místkem a Příborem. Majitelé jedné začínající stavby domu nás pozvali na obhlídku stavby a navrhnutí vytápění.

Zadání

Majitelé hledali vhodné topidlo, kterým by vytopili podstatnou část domu a zároveň aby vneslo neobvyklý, ale stylový prvek. Po zvážení všech alternativ jsme navrhli a dohodli se na výstavbě teplovodního krbu s akumulační nádobou. Krb bude sloužit nejenom jako prvek ohně zakomponovaný do obývacího pokoje, ale skrz akumulační nádobou pohodlně dodá teplou vodu i do radiátorů, které tak vyhřejí zbývající místnosti.

Provedení

Po zvážení všech aspektů, polohy komína, tepelné ztráty objektu jsme navrhli atypický tvar krbu s teplovodní krbovou vložkou HOXTER a akumulační nádrží SCHINDLER-HOFMANN. Tvar krbu nám vyšel z již postaveného komína a možnosti napojení krbové vložky do něj. Pod dvířka jsme navrhli kachlovou římsu z oblých tvarů, která krb doslova obtéká z jedné strany na druhou.
Vedle dvířek jsme na přání majitelů vytvořili rustikální poličky pro dekorativní předměty. Revizní otvory jsou opět ve stylu atypického krbu.

Hotový atypický krb
Hotový atypický krb

Výsledek

Výstavbu krbu jsme průběžně koordinovali s topenářskou firmou, jenž zajistila správné napojení krbu na akumulační nádobu a další rozvody. Harmonogram se nám při napojování, zkoušení vložky, výstavbě a finálním nátopu nádoby prolínal s topenářskými pracemi tak, aby vše hladce navazovalo a vše bylo připraveno.

Zde je krátké video z natápění akumulační nádrže:

Krb hoří klidným plamenem a díky svému výkonu optimálně natopí akumulační nádobu a přes sklo vyhřeje obývací pokoj.

Pro nabití nádrže jsou potřeba zhruba 4 hodiny topení.

 

Galerie