Nabízíme

V rámci naší kamnářské řemeslné praxe nabízíme:

Stavba kamen

Stavěná kamna Vám zajistí maximální využití energie ze spáleného dřeva při maximálním komfortu předávání tepla sáláním. S pojmem kamna souvisí pojem akumulace. Základem všech stavěných kamen je topeniště a tahy, které odejmou teplo ze spalin, to se do tahů a stěn topeniště naakumuluje a postupně ohřívá plášť kamen, který pak sálá teplo v čase do prostoru.

Plášť kamen může být:

  • tradiční kachlový (nepřeberné množství barev a provedení kachlů)
  • moderní kachlový (velkoformátová keramika s decentními prvky)
  • zděný omítaný (lze barvit celou škálou kamnářských barev)
  • smíšený (kachlový+ omítaný, optimální poměr vzhled / cena)

Vzhled kamen se tedy může přizpůsobit každému interiéru, ať se jedná o tradiční chalupu nebo o vysoce moderní architektonické dílo.

Na stavěná kamna je třeba pamatovat už ve fázi projektu. Kontaktuje nás a my s Vámi prokonzultujeme všechny aspekty stavby kamen, poradíme Vám, nabídneme řešení, představíme 3D vizualizace kamen.

Důležité je správné nadimenzování kamen na danou teplenou ztrátu objektu a na požadovanou dobu akumulace.

Kamna mohou být velmi malá, pokojová sloupová a mohou také být velmi rozsáhlá a zasahovat do mnoha místností.

Stavba krbu

Jak se v odborných literaturách píše, krb Vám zajistí začlenění prvku ohně do Vašeho interiéru. V současnosti se pro krb používají obestavené krbové vložky. Vložky jsou průmyslově vyráběné, obestavba (plášť krbu) je už pak námi ručně stavěná. Krbů je několik typů

  • akumulační (doporučujeme, jedno z mála řešení do současných dobře zateplených objektů)
  • teplovodní (doporučujeme pro možnost rozvádět teplo do jiných částí objektů)
  • teplovzdušný (hodí se spíše na rekreační chalupy, do trvale obývaných objektů nedoporučujeme)

Jako u kamen, tak u krbu je důležité správné nadimenzování jeho výkonu, aby nedocházelo k přetápění výtápěných místností. V naší praxi se setkáváme s mnoha případy špatně navržených a postavených krbů, kdy jsou majitelé vyloženě neštastní z toho, že nemůžou krb používat tak, jak by chtěli, jejich mnohadesetitícová investice je k ničemu a žádají nás o pomoc či radu.

Protože mnoho stavebníků má pocit, že krb nemůže být nic složitého, bez skrupulí staví krby za “levné” peníze a na první pohled se zdá být vše vpořádku. Tito “garážmistři” vezmou Vaše peníze a na případné oprávněné reklamace reagují (pokud vůbec) tím, že v krbu špatně topíte a musíte jen “vychytat” tu správnou techniku. U špatně nadimenzovaného a špatně postaveného krbu nevychytáte nikdy nic.

Pokud máte pocit, že krb, který Vám nabízí známý a šikovný zedník-fuškař za 15 tisíc je pro Vás to pravé, pak se prosím ani do takové akce nepouštějte a za ušetřených 15 tisíc si raději pořiďte novou sedací soupravu. Ta Vám udělá větší službu než super-výhodný krb.

Pokud naopak chcete mít krb kvalitní, správně postavený, který Vám bude dobře sloužit, obraťte se na nás. Poradíme Vám s výběrem krbové vložky, vysvětlíme všechny aspekty krbů, navrhneme pro Vás optimální řešení.

Na tomto místě bychom chtěli upozornit ty, kteří chtějí krb s teplovodním výměníkem, že je čekají další investice do topného okruhu. Teplovodní krbové vložky musí být napojené do akumulační nádoby, musí mít “zkrácený okruh” pro rychlé nahřátí vody ve výměníku vložky (předcházení nízkoteplotní korozi), musí mít několik pojišťovacích prvků (chladící smyčka, ventily), musí mít expanzní nádobu a samozřejmě čerpadlo, které bude pohánět vodu v krátkém okruhu a po jejím nahřátí přes trojcestný ventil tuto vodu vhánět také do akumulační nádoby. Tyto prvky se musí propojit trubkami a někdo to vše musí dát dohromady. Vy jako zákazník si musíte zajistit topenářskou firmu, která umí správně zapojovat teplovodní krby a má s tím zkušenosti. My můžeme několik takových firem doporučit.

Stavba sporáku

Sporák je spotřebič, který byl, je a jistě i stále bude velmi oblíbený. Umožní vařit, péct, sušit a docela kvalitně i vytápět kuchyni. Použitím šamotových a kachlových prvků má sporák možnost akumulovat teplo ze spalin. Protože však topeniště sporáku je na malou dávku paliva, pro plné naakumulování hmoty sporáku je třeba mnohokrát přiložit. Oproti kamnům je tedy naakumulování sporáku pracnější.

Sporák je možné postavit v modifikované podobě i v novostavbách, ale hlavní využití najde ve staveních selského stylu, v roubenkách, chatách, chalupách, srubech.

Máte-li zájem o sporák, chcete-li mít možnost vařit či péct bez použití elektřiny, kontaktujte nás. Rádi Vám vysvětlíme vše kolem sporáků, prodiskutujeme Vaše možnosti, nabídneme řešení.

Použitím různých tvarů kachlů, jejich barev, kombinací s omítanou částí sporáku, s různými druhy kování (plotna, rám, dvířka, trouby) dokážeme splnit Vaše estetické nároky spolu se zachováním bezvadné funkčnosti sporáku.

Čištění kamen

Spalováním suchého dřeva dochází v kamnech s vysokými spalovacími teplotami jen k minimální tvorbě popele, který se usazuje v tazích kamen. Ale i tak po čase dojde k zanesení tahů a kamna se musí vyčistit. Pokud topíte čerstvým dřevem, spalujete papír nebo do kamen přikládáte i něco jiného, dojde k zanesení tahů mnohem dřív.

Nečištěná kamna špatně hoří a málo hřejí, protože usazený popílek brání dobrému přenosu tepla ze spalin do stěn tahů. Může se i stát, že se nános popele utrhne a zcela ucpe tahy. Kamna pak netáhnou, čoudí do místnosti a prakticky nejdou provozovat.

Kontaktujte nás, my přijedeme a kamna Vám vyčistíme. Otevřeme čistící otvory, usazený popílek vybereme, speciálním vysavačem vysajeme a kamna odzkoušíme.

Interval čištění se dle stylu používání a stáří kamen pohybuje od každoročního čištění až po několikaletý interval pro nová kamna a kvalitně proschlé tvrdé dřevo.