O nás

Kdo jsme

HAMIR je společenství kamnářů se sídlem ve Sviadnově u Frýdku-Místku. Zabýváme se výstavbou kachlových kamen, sporáků, krbových obestaveb. Komponenty odebíráme jak od českých výrobců, tak dle požadavků i od celé řady evropských výrobců. Řešíme přestavby, novostavby, rádi pro Vás najdeme nejlepší řešení. Dále si u nás můžete koupit na objednávku krbové vložky, kamnářské příslušenství, stavební materiály a další sortiment.

Jsme odborně způsobilou osobou (OZO) k provádění kontrol stacionárních zdrojů Hoxter a Aquador, podle § 17, odstavec 1 písmeno h), zákona č. 201/2012 Sb. o ochraně ovzduší, který se týká tepelných zdrojů o jmenovitém příkonu 10 kW až 300 kW.

Jak pracujeme

Výzkum a vývoj v oblasti kamnařiny jde neustále vpřed. Držíme krok s dobou a jedeme na vlně nejnovějších poznatků z oblasti materiálů a technologií.

3D projekty v počítači

Při zakázce si prohlédneme a nafotíme místo budoucí stavby. Pak zpracujeme počítačově finální podobu topidla včetně modelu okolního prostředí, čímž má zákazník tu nejpřesnější představu, jak bude výsledek vypadat v reálu.

Nejnovější materiály

Tradiční kamnářské řemeslo minulých desetiletí a staletí používalo jílovité hlíny, keramické kachle, šamotové cihly a litinové kovové prvky. Dnešní kamnařina přidala velké množství vysoce kvalitních pojiv, dokonalejších šamotových dílců, odolnějších izolačních desek, průmyslově vyráběných ohnišť, tahů a dalších prvků. Námi používané materiály jsou na technologické špici, poskytují mnohem kvalitnější tepelné a izolační vlastnosti a dalece zvyšují užitnou hodnotu topidel.

Topidla jsou ve výsledku složena z mnoha různých materiálů a prvků, které zkombinujeme tak, aby topidlo jako celek konalo bezpečně a kvalitně svou práci. Aby se všechny komponenty vzájemně podporovaly a posilovaly.

Flexibilita

Při každé zakázce je před nás, kamnáře, postaveno množství aspektů, které musíme brát v potaz. Vždy zvažujeme všechna pro a proti, upřesňujeme se zákazníkem jeho požadavky a možnosti a výsledkem je řešení, které je průřezem všech níže uvedených aspektů ve své nejlepší podobě. Tady jsou oblasti, kterými se v rámci zakázky, před její realizací, zabýváme:

Aspekty Příklady kontradikcí
Technologické možnosti materiálů
 • Různé druhy šamotů mají jinou rychlost přenosu, jinou schopnost akumulace.
 • Na vnitřky se volí těžké šamoty, na plášť pak šamoty s rychlejším přenosem tepla.
Technologické možnosti typů topidel
 • Akumulační kamna dokáží pojmout velké množství energie, sálají dlouho po tom, co oheň vyhasne.
 • Na kachlovém sporáku lze vařit, ale teplo ale nesálá tak dlouho jako kamna.
Stavebně-technické aspekty obydlí
 • Kvalita provedení a zateplení obydlí určuje jeho tepelnou ztrátu, na kterou dimenzujeme topidla.
 • Jakmile je jednou komín postavený, musí se topidlo napasovat na stávající komín.
Požadavek zákazníka na design
 • Různé členění topidel, barevné provedení omítky, tvar a povrch kachlů.
 • Vzhled minimalistický, klasický, moderní.
 • Použití designové keramiky.
Požadavek zákazníka na funkčnost
 • Jakým způsobem chce zákazník vyhřívat prostory.
 • Zda chce použít ohřev teplé vody.
 • Zda chce vařit na plotně. Jak často chce přikládat a jak moc dřeva.
Požadavek zákazníka na cenu
 • Existují materiály kvalitnější, které jsou dražší a přináší větší komfort a výkon.
 • Existují také materiály levnější, které nejsou tak výkonné.
 • Existují drahé designové prvky i jejich velmi jednoduché a levnější varianty.

Někdy mají zákazníci poměrně přesnou představu, co by chtěli a všechny výše uvedené aspekty umožňují představu realizovat. Jindy je nutné poupravit či dokonce předělat přání zákazníka. Výsledkem je vždy spokojenost na všech stranách.

Odpovědnost

Kvalitní topidlo a jeho správné provozování nezatěžuje životní prostředí a ani neohrožuje zdraví lidí. Dobře prosušené spálené dřevo vyprodukuje právě tolik oxidu uhličitého, kolik ho pojmou stromy při své fotosyntéze. Zbytkový popel obsahuje tolik dusíku, kolik ho stromy přijmou coby výživu přes své kořeny. Vždy projektujeme a stavíme taková topidla, která to umožní.

Sálavé teplo je člověku nejpřirozenější, proto preferujeme sálavé akumulační kamna a krby. Pro tepelnou pohodu stačí nižší teploty a díky fyzikálním vlastnostem nedochází k efektu studených nohou a přehřáté hlavy, neboť kamna sálají rovnoměrně po celém povrchu.

Teplovzdušné krby nedoporučujeme, teplovzdušné rozvody pokud možno nerealizujeme. U teplovzdušných krbových vložek dochází na jejich povrchu k přepalování prachových částic, které neprospívají zdraví. Fyzikální zákony zapřičiňují u teplovzdušných topidel nízké teploty u podlahy a vysoké u stropu, což není pro zdraví ideální.

Námi používané materiály jsou zdravotně nezávadné. Nedochází u nich k vymývání vláken a částic horkým vzduchem jako u starších typů izolací. Námi používané materiály jsou certifikované k použití v kamnařině a nehrozí u nich nebezpečí rozpadnutí, degradace a jiných neblahých konců, jako u nevhodných materiálů.

Vždy stavíme topidla, která nezatěžují životní prostředí svým provozem ani svým materiálem. Vždy stavíme topidla, která nenesou zdravotní rizika při dlouhodobém provozu.

Komentáře

Napsat komentář