Sálavý krb Sviadnov

Sviadnov

Začátek stavby krbu
Začátek stavby krbu

Vedle Frýdku-Místku leží obec Sviadnov. Díky výhodné poloze a aktivnímu rozvoji se Sviadnov stal oblíbeným místem pro stavby rodinných domů a to i dřevostaveb. Budoucí majitelé sendvičové dřevostavby od firmy RD Rýmařov, konkrétně vzor Kubis, nás pozvali projednat možnost stavby sálavého krbu. Díky tomu, že se na nás obrátili už ve fázi projektu, mohli jsme spolu se stavební firmou RD Rýmařov vše dobře připravit.
Zejména se jednalo o betonový základ v podlaze, přívod externího vzduchu pro hoření, vyústění sopouchu komína v určité výšce, vytvoření prostupu ve stropě pro hypokaust.

Zadání

Majitelé si přáli moderní design krbu, který by s dlouhou tepelnou setrvačností sálavě vytápěl co největší část domu.

Provedení

Použili jsme kvalitní krbovou vložku Hoxter Haka 37/50G se sadou prstenců, kterou jsme obestavěli do sálavých desek Hafnertec.

Výsledek

Hotový sporák
Hotový krb

Díky dispozičnímu řešení domu jsme dosáhli toho, že krbem lze pohodlně vytopit velký obývák spojený s kuchyní a jeden dětský pokoj v patře nad krbem pomocí hypokaustu.
Zejména dřevostavby kladou zvýšené nároky na důkladné odizolování krbu, proto jsme do skladby izolace mimo jiné zařadili i odvětranou mezidutinu.
Níže v galerii jsme zařadili i několik termosnímků z průběhu celého dne po jednom zátopu. Tepelná setrvačnost je více než dostatečná.
Při běžných venkovních teplotách majitelé topí necelými 5 kg tvrdého dřeva jen ráno. Dávku můžou zvýšit až na 6 kg a pokud mají chuť si u ohně posedět, tak si mohou tuto dávku dřeva rozložit do menších a vytvořit tak příjemnou atmosféru ohně na delší dobu.

Galerie