Kombinované topidlo Štramberk

Štramberk

Dominantou města Štramberk je bezesporu Štramberská Trúba, která ční do výše 40 metrů a je z ní krásný výhled po okolí. Dalším známým artiklem jsou perníkové Štramberské uši. Město je také známo svou historickou zástavbou, dřevenými roubenými domy a krásným náměstím.

A právě do jednoho takového domu jsme byli pozváni.

Původní stav zapojení
Původní stav zapojení

Zadání

Majitel nám ukázal kamnovou teplovodní vložku, kterou měl již připojenou přes 1000 litrovou akumulační nádobu na topenářský okruh a požádal nás o obestavbu kamnové vložky a v jednom i o výstavbu kachlového sporáku s ležením.

Kamnová vložka měla ovšem podíl výkonu do vody jen 30% a zbytek do sálání a do vzduchu. Pro natopení 1000 litrové akumulační nádoby by 30% podílem výkonu vložky bylo potřeba tolik času, že během té doby by vložka svým 70% podílem výkonu do sálání a vzduchu spolehlivě neúměrně přehřála vytápěný prostor.

Provedení

Majitel měl do stávající vložky a napojení již investováno mnoho peněz, a tak výměna za jinou vhodnější teplovodní vložku nebyla možná. Jako krajní řešení jsme navrhli stavbu hypokaustu, kterým bychom přebytečné teplo z obestavby odvedli z místnosti pryč, na chodbu a až do patra.

Výsledné kombinované topidlo
Výsledné kombinované topidlo

Výsledek

Celá stavba se nese v takzvaném selském stylu, který se hodí do roubenek, chalup, chat a zachovává ráz stavení.

Vzniklé topidlo v sobě kombinuje několik typů: teplovodní kamna, hypokaust, sporák. Umožňuje natápět velkou akumulační nádobu na vodu, hypokaustem odebírat z obestavby nadbytečné teplo a tím částečně vyhřívat i chodbu v přízemí a v patře, na sporáku vařit a péct a v neposlední řadě i odpočívat v ležení za sporákem.

Galerie

Invalid Displayed Gallery