Štramberk
Dominantou města Štramberk je bezesporu Štramberská Trúba, která ční do výše 40 metrů a je z ní krásný výhled po okolí. Dalším známým artiklem jsou perníkové Štramberské uši. Město je také známo svou historickou zástavbou, dřevenými roubenými domy a krásným náměstím.
A právě do jednoho takového domu jsme byli pozváni.
Zadání
Majitel nám ukázal kamnovou teplovodní vložku, kterou měl již připojenou přes 1000 litrovou akumulační nádobu na topenářský okruh a požádal nás o obestavbu kamnové vložky a v jednom i o výstavbu kachlového sporáku s ležením.
Kamnová vložka měla ovšem podíl výkonu do vody jen 30% a zbytek do sálání a do vzduchu. Pro natopení 1000 litrové akumulační nádoby by 30% podílem výkonu vložky bylo potřeba tolik času, že během té doby by vložka svým 70% podílem výkonu do sálání a vzduchu spolehlivě neúměrně přehřála vytápěný prostor.
Provedení
Majitel měl do stávající vložky a napojení již investováno mnoho peněz, a tak výměna za jinou vhodnější teplovodní vložku nebyla možná. Jako krajní řešení jsme navrhli stavbu hypokaustu, kterým bychom přebytečné teplo z obestavby odvedli z místnosti pryč, na chodbu a až do patra.
Výsledek
Celá stavba se nese v takzvaném selském stylu, který se hodí do roubenek, chalup, chat a zachovává ráz stavení.
Vzniklé topidlo v sobě kombinuje několik typů: teplovodní kamna, hypokaust, sporák. Umožňuje natápět velkou akumulační nádobu na vodu, hypokaustem odebírat z obestavby nadbytečné teplo a tím částečně vyhřívat i chodbu v přízemí a v patře, na sporáku vařit a péct a v neposlední řadě i odpočívat v ležení za sporákem.
Galerie
Invalid Displayed Gallery