Kombinované topidlo Horní Bečva

Horní Bečva

Horní Bečva je horská obec ležící v Moravskoslezských Beskydech asi 13 km východně od Rožnova pod Radhoštěm.

Provedení

Akumulační krb
Kombinované topidlo

Kachle firmy Hein, kování na stolovém sporáku firmy Zikmund-Havelka. V krbové části použita vložka Hoxter 37/50 + akumulační prstence. Kachle v krbové části plně “futrovány” šamotem a v exponovaných místech nadto přeplátovány šamotem síly 2 cm. Hoření v krbové části je řízeno automatikou hoření Timpex 100. Za zády krbu je do budoucí ložnice vytvořená ještě topná akumulační zeď.

Akumulační schopnost krbové části je cca 8 hodin po vyhoření zhruba 5 kg dřeva, tedy například pěti bukových polínek. Je tu takto vytvořená možnost naakumulování krbu na jedno přiložení. Dávku lze rozdělit na dva přikládací cykly (v první jsou to tři polínka, po vyhoření pak dvě polínka). Po vyhoření celkové dávky je krb naakumulován teplem a sálá. Další cyklus hoření následuje až po 8 hodinách tohoto sálání. Krb tedy po večerním zátopu vydrží ohřívat prostor celou noc bez přikládání. Ráno se zahajuje novým zátopem a krb opět vydrží ohřívat místnost do pozdního odpoledne. Tyhle 8 hodinové cykly platí při celodenních venkovních teplotách někde kolem -10°C až -15°C, tedy za tuhých mrazů. V případě mírnějších venkovních teplot kolem 0°C se doba tepelné pohody ze sálání krbu prodlužuje.

Po zátopu se o dávkování vzduchu k hoření stará automatika hoření Timpex 100, která po dohoření paliva tento stav na základě nasnímaných teplot z čidla rozezná a přívod vzduchu uzavře, následně je akumulační část krbu plně uzavřena, žádný vzduch z místnosti ani z přisávání z exteriéru do obestavby nemá přístup a stavba jako taková pouze sálá a udržuje místnosti stále temperované. Majitelé se nemusí starat o ruční regulaci přívodu vzduchu.

Topení akumulačním krbem je co se provozu týče úsporné, protože za běžné zimy, kdy jsou venkovní teploty zpravidla právě kolem 0°C, spálí majitel denně ca 10 kg dřeva, což při topné sezóně zhruba 240 dnů je rovno 2400 kg dřeva. Tahle váha dřeva odpovídá zhruba 3,5 m3 bukových polen které mají vlhkost kolem 15-20%. Náklady na topení jsou pak 3,5 x cena dřeva v dané oblasti za kubík.

Výsledek

Na výsledek se můžete podívat v galerii.

Galerie