Kamna v Loučce u Litovle

Zákazníci, mladá rodina, se ozvali v době zhotovování projektové dokumentace RD s tím, že chtějí akumulační sálavá kamna na dřevo jako doplňkový zdroj vytápění připravovaného rodinného domu. Přičemž hlavním zdrojem topení má být el. energie. V průběhu konzultací se požadavek upřesnil na kamna s výraznou akumulací 12 hodin a více a s možností vytápění co nejvíce místností. Hrubý koncept projektu RD byl zhotovený a my jsme pouze vzhledem k poloze komína navrhli v jednotlivých příčkách prostupy, ve kterých vzniknou topné stěny do přilehlých místností. Logicky vzhledem k požadavku sálavého topení, šlo o místnosti, kterých součástí je komín. U komína jsme mohli pak do patra vytvořit jeden prostup s horkým vzduchem pro topné plochy v patře v přilehlých dětských pokojích. Z druhé strany komína pak vytvořit návratový kanál ochlazeného vzduchu z těchto topných stěn zpět do kamen. Podařilo se taky navrhnout topné stěny za zády kamen do haly a ložnice.

Od prvotního kontaktu a návrhu řešení až po realizaci uběhlo celkem 5 let a 3 měsíce a v průběhu této doby se kamna dolaďovala. V příloze je rozkreslený koncept kamen, který nám vzhledem k vymezenému prostoru, požadovaným prostupům a pozici komína vycházel jako nejlepší. My jsme navrhli hrubý vzhled, který jak se ukázalo zákazník prvky, jejich množství barvu a pozici.

Posledním krokem pak bylo provedení výpočtu o funkčnosti a účinnosti a emisích kamen, prostě vytvoření štítku kamen.

Kamna jsou s hodinovým výkonem 2-4kW po dobu min. 12hodin podle dávky paliva na její jedno vyhoření.

Ohniště je na vsázku 7,5-15kg dřeva a je typu Umwelt, tj. se štěrbinami přívodu vzduchu do ohniště ve čtyřech patrech po celém obvodu. Konstrukční skladba ohniště od ohně po plášť je tvořena ze tří vrstev šamotu tvořících celkovou sílu 17cm!

Váha kamen přesahuje 2tuny.

Jako hlavní stavební matertiál je použitý výhradně kvalitní kamnářský šamot.

Topné plochy do přilehlých místností tvoří extra těžký a teplo dobře vodivý materiál od fy. Hafnertec síly 1,5cm

Je použita kvalitní česká regulace hoření Timpex 110, nastavena na hraniční teplotu 850°C, kterou se snaží udržet v ohništi vhodným dávkováním přísunu vzduchu z exteriéru. Při vyřazení el. regulace a přiložení plné dávky paliva jsme ovšem hravě dosáhli teploty až 980 °C

Kachlové prvky jsou z produkce fy. Romotop – Hein z Tošovic

Dvě fota hotových kamen jsou ještě ze syrové stavby, kdy chybí konečná vrstva podlahy a omítky. Po dokončení interiéru fota doplníme.