Kachlový sporák Vlčnov

Sporák Vlčnov starý
Původní sporák

Vlčnov

Slovácko je výrazným a kulturně bohatým regionem jihovýchodní Moravy. Jednou z nejvýraznějších obcí je Vlčnov, známý pro své kroje, vinařství, lidovou architekturu, zvyky a obyčeje, z nichž nejvýraznější je Jízda králů.

Ve Vlčnovských chalupách je tradiční topidlem sporák. U sporáku se dřív scházela celá rodina, topilo se v něm, vařilo, peklo, sušilo. I nyní slouží světnice se sporákem jako srdce chalupy a je chloubou každé chalupy mít ten svůj sporák jako malovaný.

Naskytla se nám příležitost renovovat původní Vlčnovský sporák.

Zadání

Rozebrat původní sporák, odstranit jej a nahradit novým sporákem tak, aby byl zachován styl, ráz a barevnost.

Sporák tu stojí dobře 70 let, vařila na něm už naše stařenka. To víte, vzpomínky mám krásné, ale už chce vyměnit, už dosluhuje.
paní domácí

Provedení

Použili jsme kachle od firmy HEIN a to v barvě nebeská modř, která je nejpodobnější původní barvě. Co se vzoru kachlů týče, zůstali jsme u klasické hladké kachle. Z kování jsme vybrali klasické tvary od firmy Zikmund a Havelka.

Nový sporák je hotový, stěny upravené, přebarvené
Nový sporák je hotový, stěny upravené, přebarvené.

Starý sporák jsme rozebrali a na jeho místě postavili nový. Protože chalupa je v typickém selském stylu, zdi nejsou rovné a museli jsme i nový sporák tomu přizpůsobit. Do zdí jsme vysekali drážku na kachle, které nepřiléhají ke zdi, ale v dolní části kobky jsou do ní zapuštěné, na vrcholu kobky už mají vůči zdi správnou polohu.

Zachovali jsme i ráz kobky, která měla dvě trouby. Ty má i nový sporák. Pro dvoutroubu je obvyklé, že ve spodní se peče, v horní pak suší ovoce nebo se peče na nižší teplotu. Spodní trouba odebere ze spalin hodně tepla, na horní už nezbývá tolik, aby se v ní mohlo péct v případech, kdy je vyžadována vysoká teplota.

Původní sporák měl vstup do komína z boku kobky, což jsme zachovali i u nového. Tím, že jsme kobku přitiskli ke stěně, tak vstup není vidět. Přístup pro čištění je k němu po vytáhnutí trouby. Vstupy do komína ze sporákových kobek se často řeší i takzvanou kuřičkou, což je kouřovod ve tvaru T a je typický právě pro sporákové kobky.

Výsledek

Po několika dnech perné práce jsme dokončili sporák. Na výsledek se můžete podívat na okolních fotografiích. Díky silné kvalitní šamotové vyzdívce vydrží sporák sálat teplo mnohem déle, než původní. A peče se v něm jedna báseň.

Je to krásný sporák, nový, ale přitom jako ten původní. Když k nám přijdou na návštěvu přátelé, říkají, že ten nový sporák jako by tu byl odjakživa. To je přesně to, co jsem si přála.
paní domácí

Galerie