Kachlový sporák Štramberk

stramberk_sporak
Základ soklu
Základ soklu

Štramberk

Dominantou města Štramberk je bezesporu Štramberská Trúba, která ční do výše 40 metrů a je z ní krásný výhled po okolí. Dalším známým artiklem jsou perníkové Štramberské uši. Město je také známo svou historickou zástavbou, dřevenými roubenými domy a krásným náměstím.

Byli jsme pozváni do jednoho domu na úbočí kopce, na němž se ční Štramberská Trúba. V domě probíhala rozsáhlá rekonstrukce spodního patra a majitelé nás oslovili s požadavkem na kachlový sporák

Zadání

Na místě bývalého plechového sporáku postavit nový, klasický kachlový sporák s co nejvyššími užitnými vlastnostmi. Tedy nejen pro přípravu jídel, ale díky posílené akumulační hmotě aby sálal příjemné teplo co nejdéle.

Měli jsme tu plechový

sporák a rádi bychom zachovali ráz domu tradiční pro Štramberk a měli tu kachlový sporák.
domácí

Provedení

Použili jsme kachle od firmy Hein a to v barvě šumavská zelená. Z kování si majitelé vybrali klasické tvary od firmy Zikmund a Havelka s mosaznými úchyty.

Hotový kachlový sporák
Hotový kachlový sporák

Na připraveném místě jsme vyzdili sokl s klenbou a na něm pak postavili nový kachlový se šamotovým vnitřkem.

Protože je sporák v kuchyni, kde majitelé plánovali mít také digestoř, sporák má vlastní přisávání vzduchu z exteriéru a nehrozí tedy zvrat spalin při zapnutém kuchyňském odsávání.

Výsledek

Postupně jsme sporák dokončili, provedli poslední úpravy, udělali několik zkušebních zátopů a dílo předali. Na detaily kachlového sporáku se můžete podívat níže v galerii.

Pohled termokamerou

Od dokončení sporáku uběhla nějaká doba a majitelé nám poslali několik snímků pořízených termokamerou, kterou měli na nějaký čas doma.  Ve sporáku topili od odpoledne do večera.  V topeništi hořel klidným plamenem jeden špalek dřeva, tedy provoz byl v době snímkování spíše slabý. Jak dodali domácí, sporák a hlavně pak troubu lze rozehřát na ještě vyšší teploty. Níže v galerii se můžete podívat na termosnímky.

Galerie

Invalid Displayed Gallery