Kachlový sporák Staré Hamry č.1

Sporák Staré Hamry starý
Původní plechový sporák

Staré Hamry

V srdci Beskyd za obcí Ostravice je vodní nádrž Šance, která sehrála zásadní úlohu v historii obci Staré Hamry. Samotná obec je tvořena 55 osadami roztroušenými od Lysé Hory až po Bílý kříž na hranicích se Slovenskem. Oblast je oblíbeným turistickým cílem a hřebenová trasa z Gruně na Bílý kříž je vyhlášenou.

V jedné osadě na úbočí hor jsme ve staré chalupě nahrazovali původní plechový sporák novým kachlovým.

Zadání

Odstranit původní plechový sporák a nahradit novým kachlovým sporákem tak, aby nejen sloužil pro přípravu jídel, ale vyhřál kuchyň a posílenou akumulační hmotou sálal příjemné teplo po dlouhou dobu.

Plechový sporák tu stojí desetiletí a sloužil dobře. Je čas ho nahradit kachlovým sporákem v tradičním selském stylu.
domácí

Provedení

Použili jsme kachle od firmy Prudký – Hladil a to v barvě oliva. Co se vzoru kachlů týče, zůstali jsme u klasické hladké kachle. Z kování jsme vybrali klasické tvary od firmy Zikmund a Havelka.

Sporák Staré Hamry starý
Nový kachlový sporák

Starý sporák jsme odmontovali a na jeho místě postupně postavili nový kachlový se šamotovým vnitřkem. Sokl jsme oproti kachlům předsadili.

Kobku jsme zvolili jednotroubovou a do komína jsme se napojili kuřičkou. Pro důkladné čištění jsme nad troubu do horního tahu umístili kachel s kulatým čistícím otvorem.

Výsledek

Na etapy jsme dokončili sporák a dodali chalupě další kousek typického selského stylu. Na výsledek se můžete podívat na okolních fotografiích. Díky silné kvalitní šamotové vyzdívce vydrží sporák sálat teplo mnohem déle, než původní plechový.

První co uděláme, když přijedeme na chalupu, je, že zatopíme ve sporáku. Díky plotně velmi rychle hřeje do celé chalupy. Vaří i peče se na něm mnohem lépe než na starém.
domácí

Galerie