Kachlový sporák Horní Lomná č.2

Horní Lomná, obec v krásném prostředí v srdci Beskyd, téměř na hranici se Slovenskem a právě zde proběhla opět jedna rekonstrukce, nebo lépe řečeno náhrada vysloužilého letitého sporáku. Starý sporák měl už léty provozu poškozené všechny kovové prvky, jako varné plotny, plotnový rám, troubu a i přikládací štít. Vše bylo provozem a žárem propálené, trochu pokroucené a své si tam vykonala už i rez. Prostě buď udělat totální rekonstrukci a výměnu těchto dílů, nebo téměř za stejnou cenu vystavět topidlo nové. Vzhledem k tomu, že taky na kachloví byly už vidět léta provozu, tak bylo zákazníky rozhodnuto jej zcela odstranit a vystavět spotřebič komplet nový. Zákazníci – manželský pár, si vybral z nabídky kování a na naše doporučení i z nabídky kachlů od fy. MK Profi. U paní budoucí majitelky vyhrála ze zhruba 75 nabízených glazur, krycí lesklá glazura s názvem Pomněnka a jako romantický prvek i pásek s motivem lipového listu s názvem Bohemia.

Vzhledem k velikosti prostoru po starém sporáku a rozměru nových kachlů jsme my navrhli základní rozměry topidla a následně už vše probíhalo po vzájemné diskuzi s budoucími majiteli a dolaďoval se tak konečný vzhled. Dá se tedy říct, že tato konečná podoba je návrhem vlastně majitelů. Stavbu jsme provedli tradiční a prapůvodní, letitou kamnářskou metodou, na jílová pojiva a drátování. Na rozdíl od původního letitého sporáku jsme ovšem ve všech částech, které jsou zasaženy plameny a kouřem použili i kvalitní kamnářský šamot a tuto vyzdívku jsme udělali o něco bytelnější než byla původní, to proto aby topidlo nejen peklo a vařilo, ale bylo schopno i déle podržet teplo.

Po předání sporáku majitelům jsme opomenuli udělat závěrečnou fotografii. Fotografie v galerii jsou tedy vždy z určité etapy výstavby a ta konečná finální fotografie, na které je už vše “naleštěno” a čisté bohužel zatím chybí. Časem, při nějaké příležitosti, až budeme mít cestu kolem, se s majiteli spojíme a uděláme tu finální.