Čištění akumulačních kamen Kopřivnice

Pokojová kamna

Kopřivnice

Město Kopřivnice je známé především svou automobilkou TATRA. Žije v něm 23 tisíc obyvatel a nachází se v něm kromě technického muzea automobilů také zřícenina hradu Šostýn, muzeum Fojství a v neposlední řadě jde o rodiště známého ilustrátora Zdeňka Buriana.

Zadání

Pokojová akumulační kachlová kamna
Pokojová akumulační kachlová kamna

A právě z města Kopřivnice se na nás obrátili majitelé starých pokojových kachlových kamen s tím, že jim přestaly táhnout, při zátopu se kouří dvířky zpět do místnosti a nejdou roztopit. Protože kamna sloužily jako hlavní zdroj levného tepla a venku se již znatelně ochladilo, rozjeli jsme se na místo vybavení potřebnou technikou na čištění akumulačních kamen.

Provedení

Po příjezdu na místo nám paní majitelka ukázala krásná letitá pokojová kachlová akumulační kamna.

Odstranili jsme kachlové záslepky čistících otvorů a naším speciálním vysavačem jsme z tahových průduchů vysáli popel všude, kam jsem se dostali. Byly toho dva kbelíky, ale příliš to nepomohlo. Kamna při zkušebním zátopu opět kouřila a netáhla. Protože jsme se přes nevhodně umístěné čisticí otvory nemohli dostat všude, navrhli jsme odstranění horního kachlového záklopu s tím, že se podíváme, zda se nezhroutili vnitřní akumulační tahy.

Po odkrytí jsme našli celkem zachovalé tahy a přepážky, ale beznadějně zanesené popelem. Opět ke slovu přišel vysavač a celkem toho byla polovina popelnice. Mezi popelem byly i vydrolené kousky vnitřní vyzdívky, které napomohly rychlému zanesení tahů popelem.

Kamna mají snad 60 let, donedávna jsem v nich bez problémů topila, ale teď netáhnou. Měli jsme tu kominíka a podle něj je komín v pořádku.
majitelka

V kamnech se na stěnách tahů po léta usazovaly saze a tyto se zřejmě v jeden moment uvolnily v nejméně přístupném místě a ucpaly průduch před vstupem do komína, proto kamna nešla roztopit.

Výsledek

Po důkladném vyčištění všech prostor a tahů kamen jsme vrátili zpět záklopovou desku a usadili zpět kachle. I na tomto případu se ukázalo, že čištění kamen je nutné. Bez pravidelného čištění se kamna zanáší, snižuje se jejich účinnost, neboť popel jako celkem dobrý izolant brání horkým spalinám předat teplo do akumulační hmoty tahů. Nadto se může stát právě jako v tomto případě, že se jednou popel ze stěn utrhne a ucpe tahy kompletně tak, že kamna netáhnou.

Pro správné čištění, případné rozebírání a opětovné kompletování kamen jsou nutné znalosti, vybavení a materiály, proto by pravidelná údržba, čištění a opravy měly být zadávány kamnářům.

Galerie