Akumulační krb Paskov

Paskov

Místo budoucích kamen
Ustavená krbová vložka

Nedaleko Frýdku-Místku leží Paskov, ve kterém žije zhruba 4 tisíce obyvatel. Region je znám svou hornickou minulostí a v momentálně i rozhodnutím o uzavření dolů. Paskov nabízí odpočinek a pohodu v krásném zámeckém parku. Dominantou města je pak kostel Svatého Vavřince. Paskov nabízí klidné bydlení a skvělou dostupnost díky rychlostí silnicí mezi Ostravou a Frýdkem-Místkem.

Do jednoho rodinného domu jsme byli pozváni na prodiskutování možnosti výstavby krbu.

Zadání

Majitelé chtěli v obývací části využít přilehlého komína a měli zájem o rohovou krbovou vložku. Po několika schůzkách a po zpracování několika vizualizací jsme společně nakonec jako nejvhodnější variantu vybrali akumulační krb s akumulačními prstenci.

Provedení

Vybrali jsme krbovou vložku HAKA od firmy Hoxter, protože nejlépe seděla do našeho návrhu svým výkonem a parametry. Výška vložky spolu s prstenci a kouřovodem nám sedla na centimetry přesně vůči vstupu do komína, který byl v minulosti vybudován a který hrozil, že bude velkou překážkou ve vytvoření potřebné soustavy: vložka+prstence.

Po odizolování zdí jsme ustavili vložku, nasadili prstence a připojili do komína. Provedli jsme zkušební zátop, který potvrdil bezproblémové hoření díky centrálnímu přívodu vzduchu a nově vyvložkovanému komínu.

Uvnitř obestavby ze šamotových desek jsme vytvořili systém přepážek pro vytvoření umělé cirkulace ohřátého vzduchu, která má za úkol zajistit rovnoměrné ohřívání celého povrchu krbu.

Protože podle odsouhlaseného návrhu krbu byla svislá osa krbové obestavby vůči vstupu do komínu posunuta doprava, museli jsme pro napojení do komína využít čtyř-polohové segmentové koleno, což je moderní speciální kus kouřovodu, který umožňuje pohodlné a snadné napojení v situacích, které byli v dřívějších dobách řešitelné jen na míru vyrobených svařenců.

Hotový akumulační krb
Hotový akumulační krb

Výsledek

Po několika dnech pilné práce proložené technologickými přestávkami jsme krb dokončili. Akumulační prstence spolu se šamotovou obezdívkou dokáží pojmout značné množství energie vydané při hoření a po mnoho hodin ji pak nechat sálat do prostoru. Díky tomuto konceptu nedochází k nepříjemnému a nezdravému přetápění místnosti horkým vzduchem jako u teplovzdušných krbů, protože naakumulované teplo sálá postupně. Nedochází k víření vzduchových vrstev v místnosti, namísto toho krb sálá teplo podobně jako slunce.

Galerie