Akumulační krb Oravská Lesná

Akumulační krb Oravská Lesná

Oravská Lesná

Původní krb
Původní krb

Nedaleko hranic s Polskem a Českou Republikou leží na Slovensku obec Oravská Lesná. Jedná se o oblíbené místo pro turisty zejména v zimním období, kdy nabízí množství kvalitních běžeckých tras v krásném prostředí Slovenských Beskyd.

Byli jsme pozváni do jednoho stavení na obhlídku dosluhujícího teplovzdušného krbu velkého výkonu. Majitelé nás požádali o nový akumulační krb, který by byl plně funkčním akumulačním topidlem.

Zadání

Odstranit starý teplovzdušný krb a postavit nový akumulační, který by vyhříval místnost i dlouho po dohoření tak, aby ráno neměli zimu, ale stále příjemné teplo. Protože čas od času jsou mimo stavení delší čas, chtěli mít možnost krbem rychle vytopit prochladlou místnost.

Stávající krb nám nevyhovuje, špiní se sklo, po zatopení je hned horko, po dohoření zase hned zima. Chceme krb moderní, hospodárný, který bude sálat teplo mnoho hodin.
domácí

Provedení

Hotový akumulační krb
Hotový akumulační krb

Použili jsme vložku Dynamic od Romotopu nové generace s vynikající sadou prstenci a silnou boční akumulační sadou. Do obestavby jsme vložili i uzaviratelnou mřížku pro rychlé vyhřátí místnosti v případě potřeby. Nasávací otvor v boku pláště umožní v případě otevření mřížky přístup vzduchu, který se ohřeje o vnitřní masu krbu.
Na plášť jsme použili šamotové desky a za záda krbu jsme vytvořili silnou šamotovou vyzdívku.

Výsledek

Sečtením všech šamotových prvků vzniká mohutná akumulační masa, která má schopnost jímat teplo a pozvolna ho vyzařovat do prostoru mnoho hodin po dohoření.
Krb je částečně hybirdní – má uzavíratelnou mřížku, jejímž otevřením může majitel teplovzdušnou cestou rychle vyhřát místnost po delší nepřítomnosti. Jejím uzavřením se mění krb na čistě akumulační.

Galerie