Akumulační krb Komorní Lhotka

Komorní Lhotka

Obec Komorní Lhotka leží v jihovýchodní části Moravskoslezského kraje, přibližně uprostřed okresu Frýdek-Místek. Žije zde přibližně 1 300 obyvatel.

Provedení

Akumulační krb
Akumulační krb

Majitel této stylové roubenky v Komorní Lhotce měl v obývací místnosti původně instalovaná středně velká litinová kamna. Jejich výkon byl kolem 5 kw, zatímco tepelná ztráta místnosti je kolem 1 kw. Nadto litina předává do okolí teplo takřka okamžitě. Kombinací obou faktoru docházelo k tomu, že krátce po zatopení byla místnost přetopena.

Kamna jsme nahradili malou krbovou vložkou Haka 37/50, za kterou jsme vystavěli akumulační výměník, což je vlastně šamotová cesta, v tomto případě dlouhá víc jak 3 metry. Tento výměník má za úkol vychytat teplo ze spalin, do komína pustit toho tepla jenom tolik, aby komín tzv. táhl. Zachycené teplo v tomto šamotovém výměníku pak pozvolna prostupuje jeho masivní stěnou a sálá do místnosti.

Celá stavba byla limitována původním prostorem po litinových kamnech, vnitřním uspořádáním krbu a i původní výškou vstupu do komína, proto byl zvolený tento jednoduchý ale účelný vzhled.

Výsledek

Na výsledek se můžete podívat v galerii.

Galerie