Typy topidel

      Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Typy topidel

Oheň lze uzavřít a využít v mnoha podobách. Následuje výčet topidel, který Vám ukáže nejběžněji používáné názvy. Mnoho lidí v nich má trochu zmatek, a tak doufáme, že Vám do pojmů vneseme trochu pořádek.

Kamna

Obecný název pro topidlo. Nic víc tím bohužel řečeno není. Někdo chápe kamna jako elektrická akumulační, někdo jako litinová krbová kamínka, jiný jako dvoutunové akumulačky ze šamotu s biotopeništěm. Bez bližšího určení zkrátka není možné rozsoudit, kdo má pravdu. Termín kamna je tedy nutné doplnit vhodným přídavným jménem, viz dále:

Kamna akumulační (kachlová, omítaná)

Kamna akumulační

Kamna akumulační

Akumulační kamna jsou na míru individuálně stavěné topidlo. Jde o systém, kdy z ohniště odchází spaliny o vysoké teplotě (až tisíc stupňů) a ty jsou následně využity v tahovém systému. Ten má za úkol odebrat tolik tepla, aby do komína odcházely spaliny jen o nutné provozní teplotě (aby komín ještě dobře táhl). Topeniště a tahy může kamnář buď vystavět zcela od základu pomocí šamotových cihel a plátů, nebo může použít šamotové prefabrikáty výrobce ve formě skládačky, nebo použije průmyslově vyráběnou kamnovou vložku a tahy. Kamna akumulační mohou mít plášť z kachlů a jde pak o klasická kamna kachlová. Každopádně základem je akumulace, která nabízí to nejkomfortnější využití dřeva a kamna mohou hřát po vyhasnutí i více než deset hodin.

Kamna krbová

Kamna krbová

Kamna krbová

Volně stojící, průmyslově vyráběné, samostatným kouřovodem do komínu odkouřené topidlo. Může jít o ocelový svařenec nebo litinové těleso, obojí potom s různými možnostmi dekorace keramickými kachlemi, obkladem, dlažbou, přírodním nebo umělým kamenem apod. Funkčně jde v té nejjednodušší “hypermarketové” podobě o mizerně účinné zařízení s problematickými emisemi škodlivin a životností, které vyhoví snad jen při přitápění v chatové osadě při přesazování cibulek muškátů o dlouhých (pod)zimních večerech. V opačném případě, tedy u těch technicky nejvyspělejších výrobků této kategorie, jde o solidně účinné, technicky vyspělejší a designově zdařilé topidlo, stále však určené pro příležitostné přitápění a vytvoření poklidné pohody při posezení s přáteli u láhve vína.

Krby

Krb

Krb

Topidlo odvozené ze středověkých otevřených topenišť zaústěných do obrovských sběrných komínů, které trčely ze střech kamenných hradů. Dnešní chápání krbu už je ale posunuto postupným vývojem v řemesle, kdy topeniště obstarává krbová vložka – samostatně odkouřené průmyslově vyráběné topeniště s velkým prosklením a oproti otevřeným krbům i podstatně zvýšenou účinností. Funkčně se dají krby rozdělit podobně jako kachlová kamna, tedy na sálavé (v případě krbu vždy hypokaustní, tj. s vnitřní uzavřenou cirkulací vzduchu), teplovzdušné a kombinované. Od akumulačních kamen je pro laiky na první pohled identifikovatelný rozdíl ve velikosti prosklení. Pohledově může být krb zpracován téměř z jakéhokoli materiálu včetně kachlů.

Sporáky

Sporák

Sporák

Kachlový sporák je topidlo určené primárně k vaření a pečení (tepelné úpravě potravin), tedy kuchyňskému provozu. Má plotnu, jednu nebo dvě trouby, může mít kamnovec na ohřev užitkové vody, vestavěnou sušárnu na bylinky, houby nebo křížaly. Staví se obvykle se zvýšenou částí krajově nazývanou kobka nebo babka nebo v tzv. stolovém provedení (bez zvýšení). V ohništi je dosahováno relativně nízkých teplot, aby se nepoškodily litinové plotny a musí se často přikládat malé množství dřeva. Jeho akumulační schopnost a účinnost je menší než u kamen, ale přesto je to výborný multifunkční spotřebič vhodný zejména do různých stylových rekreačních objektů. V nich může sloužit jako pohotový zdroje tepla, kde razantní nástup zajistí velká plocha plotny. Částečnou akumulaci pak obstará ohniště, jízek i kobka, protože jsou uvnitř vyzděny ze šamotů a plášť bývá z kachlů. Prvotně ovšem slouží k  přípravě pokrmů. Zážitek z dobrého českého jídla připraveného na tradičním sporáku je vpravdě gurmánský.

zdroj cech kamnářů.

O nás

Jsme kamnářská firma se sídlem ve Sviadnově u Frýdku-Místku. Zabýváme se výstavbou kachlových kamen, sporáků, krbových obestaveb. Dále zapojujeme i krbová kamna.