Ceník

Cena individuálně navržených a realizovaných kamen, kachlových sporáků a krbů je velmi variabilní. Nelze cenu zákazníkovi říct seriózně napoprvé na první schůzce. Roli hraje množství vstupů a nákladů, které je radno propočítat, zejména pak:

  • dojezdová vzdálenost,
  • výběr materiálu, velikost stavby a tedy množství materiálu, i jeho kvalita (značka),
  • složitost stavby, její členění a zapracování do interiéru,
  • jaký bude povrch, jestli kachle nebo omítaný povrch a jeho velikost
  • zejména u kovových částí dodavatel a jejich výrobce tímto jsou myšleny krbové vložky, přikládací dveřní moduly kamen a kování na sporáky.
  • u omítaných ploch jejich vzhled a konečná úprava. Je rozdíl v pracnosti u běžné filcované omítky a kreativní omítky
  • v neposlední řadě i zpracování nějakého návrhu, každý individuálně navržený krb na míru, každá taková kamna a kachlový sporák je potřeba “vymyslet” a nakreslit.

Níže uvedené ceny jsou ceny bez DPH které by zhruba měly platit pro rok 2022. Ve většině případů je třeba připočíst 15% DPH. U zvláštních případů (nejde o tzv “sociální bydlení”) je nutné připočíst 21% DPH. Sazba 21% se uplatňuje u objektů rekreačních jako jsou víkendové chaty a chalupy s tzv. číslem evidenčním.

Kamna

V současné době se cena středně velkých zděných akumulačních kamen s vyzděným šamotovým ohništěm a výměníkem pohybuje zpravidla kolem 250 000,- Kč + DPH. Ovšem v případě použití většího množství kachlů a nějakém složitém členění může být cena klidně
i kolem 300 000,- Kč až 350 000,- Kč + DPH. V případně užití špičkových a značkových dovozových materiálů a využití automatiky hoření dokonce ještě výše a opět je nutné připočíst příslušnou sazbu DPH.

Kachlové sporáky

Cena kachlového sporáku viz. třeba Stolový sporák Staré Hamry, by se nyní v roce 2022 měla pohybovat kolem 90 000,- Kč + DPH a to při dojezdu do místa realizace ca 40 km. Cena kachlového sporáku s kobkou a  jednou troubou, viz. třeba Morávka 2,  asi kolem 125 000 Kč + DPH opět při dojezdu do 40 km. Pokud je už o sporák na 2 trouby, tak cena bude pravděpodobně někde
od 132 000,- Kč až 135 000,- Kč a opět je nutné počítat s navýšením o příslušné DPH. Cenu může dále zvýšit velká dojezdová vzdálenost, případné ležení za sporákem, obložení okolních zdí kachlemi, nebo nějaké vícepráce potřebné k úpravě místa pro zhotovení sporáku.

Krby – akumulační

Co platí pro kamna a sporáky, platí i pro individuálně navržené a zhotovené krby. Zde hraje velkou roli použitá technika ohniště – výrobce (značka), způsob a velikost akumulace a samozřejmě materiál a složitost povrchového zpracování, případná automatika hoření atd. Každopádně cena u skutečně akumulačních krbů bude za současných cen v roce 2022 pravděpodobně vždy začínat někde
kolem 120 000,- Kč + DPH. Stavbu ovlivňuje to, že do stavby  dlouho sálajícího akumulačního krbu nelze použít jakoukoliv běžnou krbovou vložku. Ceny vhodných krbových vložek do akumulace začínají
na cca 42 000,- Kč + DPH u těch nejmenších, u většího prosklení, rohových a u dovozových značek klidně i 5x více. Pokud má mít krb výraznou akumulační schopnost, blížící se  téměř ke kamnům, je nutný i výměník v kouřové cestě. Provedení materiálu akumulačního výměníku pak je druhou významnou položkou v konečné ceně. Nejlevnější a prostorově nejúspornější variantou jsou zpravidla tzv. akumulační prstence, kde cena začíná kolem 26 000,- Kč a těžší výměníky s mohutnější akumulací z tzv. tahových systémů  můžou ke krbu stát už kolem 40 000,- Kč až 50 000,- Kč. Tyto zvýšené náklady na AKU krb se ale určitě brzy vrátí, protože spotřeba dřeva je při dobře postaveném a dobře provozovaném krbu ” zhruba” na 50-60% toho co se spálí v běžném horkovzdušném krbu. Nehledě na to, že horkovzdušný krb je do současných dobře izolovaných novostaveb doslova brutální nesmysl.

Kalkulace ceny

Jak na to a jak zjistit vaši cenu? My musíme vědět co stavíme a kde, pokud jde o nový dům, musíme vidět projekt, potřebujeme zjistit tepelnou ztrátu vytápěné prostory z projektu, případně si ji sami zhruba odvodíme podle projektové dokumentace, materiálu zdiva a kvality zateplení. Chceme vědět jaký tam je komín, jeho průměr, výšku od podlahy k sopouchu, jak je komín dlouhý a z jakého materiálu. Jak je řešeno přisávání vzduchu k hoření. Zjištěním těchto údajů se dostaneme k údaji jak výkonnou vložku bude vhodné instalovat a tenhle údaj o vhodné výkonnosti vložky nám pak zadá i její velikost a vlastně i vzhled. Pak je potřeba v nabízeném sortimentu co je na trhu pohledat takovouto vložku a posoudit, jestli jsme schopni vyhovět všem Vašim představám na vzhled krbu, zhruba si to nakreslit, spočítat nutný materiál a teprve pak se dostaneme k ceně. Stejný postup platí ovšem i pro výstavbu a navržení těžkých kamen a sporáků.

Jít na tohle tzv. “odzadu” se nevyplácí. Občas se nám totiž ozve zákazník, že výhodně koupil někde nějakou krbovou vložku, buď proto že byla levná, nebo se mu prostě jinak líbila a chcete po nás ji instalovat a zazdít. Tohle je ovšem velmi špatná cesta a tudy radíme “nechodit”. Chceme aby všechno bylo sladěné co se vhodného výkonu a odolnosti vložky týče a aby jsme za to mohli následně s klidem ručit. Každá vložka má nějaký výkon, každá má nějakou konstrukci která ji předurčuje k nějakému způsobu vytápění a výrobce vyžaduje dodržet jím zadané podmínky zástavby. Tohle odpovědní výrobci krbových vložek udávají a je potřeba se tím řídit. U výrobků z různých hobby prodejen tyto údaje najdete zřídka – tam je účelem prodat a dále se nestarat. Z vložky určené k teplovzdušnému vytápění pak nelze udělat plnohodnotný akumulační krb, nevydrží náročnější provoz a poškodí se, takže bez znalostí toho co – jakou techniku spalování a jakou vložku je potřeba dodat, je takováto koupě cesta k vyhození peněz. Tohle je skutečně zkušenost z praxe, kdy se potkáváme x-krát do roka s požadavkem předělat něco po někom a většinou z toho nakonec vyjde že šlo o výhodnou koupi, nebo ještě častěji o domky prodávané různými developery jako již hotové stavby ihned k bydlení. Tam je bohužel tohle běžná praxe, vybavit dům tím nejlevnějším co je na trhu, zazdít takovou vložku do izolačních materiálů v lepším případě a v horším do sádrokartonu a prodávat to následně jako bonus – že jde o dům s krbem. Jinými slovy postaví tam ” papundeklový” krb, který bych klidně přirovnal k bývalým hadrovým autům tzv. Velorexům. Kvalitní vložky určené k opravdu zátěžovému provozu, nelze koupit ani na internetu, ani v železářství ani v hobby marketu. Výrobci je tam prostě nedodávají, protože chtějí aby byly dodrženy jejich technické požadavky na zazdění a ten kdo to postaví za to i ručil.

Cena jakéhokoliv dojezdu někam je 12,- Kč / km a chceme tento náklad proplatit ať už se dohodneme na stavbě nebo nikoliv. Tahle Vaše prvotní investice na nás kamnáře se Vám při skutečné realizaci stavby nakonec vrátí, rádi ji z domluvené ceny u realizace pak odečteme.

První ručně zpracovaný náhled s navrženou cenou Vám uděláme zdarma a k případné stavbě to stačí. Pokud si budete přát skutečně realistický vzhled ve 3D s náznakem interiéru, a nárysy a půdorysy topidla, tedy něco, podle čeho lze krb/ kamna/ sporák následně postavit, i někým jiným, tak cena bude podle složitosti  kolem 5 000,- Kč a opět platí, že pokud nakonec dojde k realizaci navrženého a nakresleného námi, odečteme to z domluvené ceny.

Bohužel jsme nuceni takhle postupovat, protože těch výjezdů a kreslení bez následně realizovaných zakázek bylo takové množství, že to už v našich nákladech bylo docela poznat, nehledě na časové vytížení.